zdrowie - ryby dwuśrodowiskowe

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

ryby dwuśrodowiskowe...
Napisano 03-01-2006 22:26
, przez extra13
Jakie żyją Ryby dwuśrodowiskowe
DWUŚRODOWISKOWE RYBY...
Napisano 18-06-2018 17:12:52
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
DWUŚRODOWISKOWE RYBY...
Napisano 03-01-2006 22:59
, przez mork
DWUŚRODOWISKOWE RYBY
Dwuśrodowiskowe ryby, termin określający gatunki ryb przemieszczające się okresowo z wód słonych do słodkich bądź na odwrót, w celu np. odbycia tarła lub z powodu konieczności zmiany środowiska w danym okresie rozwojowym. Do ryb dwuśrodowiskowych należą m.in. łososie, minogi morskie, niektóre gatunki z rodziny babkowatych i węgorze.

http://www.akwarium.mud.pl/slownik.html
poszukaj sobie w Odpowiedziach,bo ...
Napisano 04-01-2006 12:15
poszukaj sobie w Odpowiedziach,bo wczesniej odpowiadałam na takie pytanie
Ryby dwuśrodowiskowe to takie, które cz...
Napisano 04-01-2006 13:52
, przez kriss
Ryby dwuśrodowiskowe to takie, które część swojego życia spędzają w wodach słonych a na okres rozrodu wpływają do wód słodkich (śródlądowych) lub odwrotnie. Na przykład łosoś żyje w wodach słonych-tu osiąga dojrzałość płciową, a na tarlo wpływa do wód słodkich(górne odcinki rzek-tarło w dobrze natlenionej wodzie o dnie kamienistym) Inne gatunki ryb o podobnych cyklach życiowych to troć wędrowna, jesiotr, gatunki łososi pacyficznych (keta, stealhead). Inne ryby dwuśrodowiskowe obrały odmienny styl życia - dorastają w wodach słodkich a na tarło spływają do wód słonych, np. nasz rodzimy węgorz, który na tarło płynie aż do morza Sargassowego na Karaibach- takie gatunki ryb nazywamy katadromicznymi.
Zmiana środowiska życia u tych ryb wiąże się z problemem osmoregulacji (aby utrzymać takie somo stężenie płynów ustrojowych mimo zmian stężenia płynów zewnętrznych). Ryby dwuśrodowiskowe rozwiązały to w następujący sposób. Ryby dorastające w wodach słonych(gatunki anadromiczne) są stale narażone na utratę wody ze swojego organizmu ponieważ stężenie soli w wodzie jest większe niż w płynach ustrojowych ryby. W celu odzyskania utraconej wody ryby piją wodę morską, a nadmiar soli mineralnych usuwają przez skrzela za pomocą komórek solnych tam umieszczonych. Ryby żyjące w morzu wytwarzają bardzo mało moczu broniąć się w ten sposób przed utratą wody. Ryby te wpływając do wód słodkich na tarło przestają pić wodę, a ich komórki solne w skrzelach nastawiają się na wychwytywanie soli mineralnych, które są wypłukiwane z ciała ryb. Takie gatunki ryb nazywamy anadromicznymi.
Gatunki katadromiczne (węgorz) są w odwrotnym położeniu. Organizm ich zawiera płyny ustrojowe o wyższym stężeniu niż otaczająca je woda słodka. Nie piją one wody, mimo to dostaje się ona do ich organizmów poprzez skrzela i skórę. W obronie przed nadmiernym pęcznieniem i pęknięciem powłok ciała ryb, usuwają one nadmiar wody, głównie przez nerki, a bilans soli mineralnych równoważą poprzez wychwytywanie z wody brakujących jonów za pomocą komórek solnych umieszczonych w skrzelach i poprzez skórę. Spływając na tarło do wód słonych gatunki ryb katadromicznych muszą jakiś czas przebywać w odcinkach przyujściowych rzek, aby ich komórki solne w skrzelach przestawiły się z wychwytywania na usuwanie nadmiaru soli mineralnych w wodach morskich.
U gatunków ryb wyłącznie morskich i słodkowodnych komórki solne w skrzelach mogą działać tylko w jednym kierunku.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.36